Türkiye Cumhuriyeti

Trablus Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Değerli Ziyaretçimiz,,

Türkiye Cumhuriyeti Libya Büyükelçiliği internet sayfasına hoş geldiniz.

Türkiye ve Libya, köklü tarihi, kültürel ve beşeri bağlara sahip olan iki dost ve kardeş ülkedir. Libya’nın bağımsızlığını kazandığı 1951 yılından bu yana iki ülke arasında gelişen ilişkiler bu bağları daha da güçlendirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Libya nezdindeki Büyükelçisi olarak göreve başladığım 15 Nisan 2015 tarihinden itibaren, mesai arkadaşlarımla birlikte, Türkiye-Libya ilişkilerini karşılıklı saygı, eşitlik ve kardeşlik ilkeleri temelinde ileriye taşımak için çaba gösteriyoruz.

Zor bir dönemden geçmekte olan kardeş Libya’da meydana gelen silahlı çatışmalar ve yaşanan insani, siyasi ve güvenlik sorunları Türk halkını derinden üzmektedir. Libya’da, çatışmaların sona ermesi, anlaşmazlıkların barışçıl yöntemlerle çözülmesi, demokratik bir anayasal düzen kurulması ve çağdaş bir devletin tüm kurum ve kurallarıyla inşa edilmesi Türkiye’nin en içten temennisidir. Bu çerçevede, BM’nin gözetiminde sürdürülen Libyalılar arası siyasi diyalog sürecini destekliyoruz. Libya’nın birliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunması, ülkenin barış ve istikrara kavuşması için ulusal mutabakat hükümetinin Trablus’ta göreve başlaması yönünde anlaşmaya varılmasını ümit ediyoruz.

Libya’da yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle Büyükelçiliğimiz Temmuz 2014 ve Bingazi Başkonsolosluğumuz Haziran 2014’te tahliye edilmiştir. Büyükelçiliğimiz çekirdek kadro düzeninde faaliyetlerini Tunus’tan sürdürmektedir. Misurata Başkonsolosluğumuz ise halen faaliyetlerine devam etmektedir. Temsilciliklerimizin mevcut durumu nedeniyle vatandaşlarımızı ilgilendiren birçok konu ülkemizden ilgili makamlarımızca izlenmektedir.

Dışişleri Bakanlığımız tarafından Libya hakkında yayınlanan seyahat uyarısı geçerliliğini korumaktadır. Ancak yine de Libya’da bulunmak veya Libya’ya gitmek durumunda olan vatandaşlarımızın bulundukları/gidecekleri bölgenin güvenlik durumunu araştırmalarını, ayrıca iletişim bilgilerini Misurata Başkonsolosluğumuza (consulate.misratah@mfa.gov.tr) iletmelerini tavsiye ediyoruz.

Libya’daki istikrarsızlığın ülkemiz için yarattığı güvenlik riskleri nedeniyle 24 Eylül 2015 tarihinden itibaren Libya umuma mahsus pasaport hamillerine vize zorunluluğu getirilmiştir. Libya umuma mahsus pasaport sahipleri, internet üzerinden elektronik başvurularını yaparak (www.visa.gov.tr), Misurata Başkonsolosluğumuza veya bu ülkelerde ikamet etmiyor olsalar dahi Cezayir, Kahire ve Tunus Büyükelçiliklerimize müracaat edebilirler.

Büyükelçiliğimiz internet sitesinin, “facebook” sayfasının ve “twitter” hesabının vatandaşlarımıza ve Libyalı kardeşlerimize yardımcı ve yararlı olacağını ümit ediyorum.

Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.  


Ahmet Aydın Doğan