Büyükelçi Ali Kemal Aydın'ın Libya Alyoum Gazetesi'ne Verdiği Mülakat

Trablus Büyükelçiliği 16.02.2012

"Sayın Büyükelçi Libya’da göreve başlamanıza ilişkin kısa bir açıklama yapmanız mümkün müdür?

 

Trablus’a 2 Eylül 2011 tarihinde geldim. Özgürlüğe kavuşmasından sonra şehre gelen ilk yabancı Büyükelçiydim. Dört ay aradan sonra gelir gelmez hemen Libyalı dostlarımızla ve kardeşlerimizle çalışmalarımızı devam ettirdik. Daha önce Türk Dışişleri’nde Türkiye – Libya ilişkileri ekonomi dosyasına bakmaktaydım. Geçen Mayıs ayında Bingazi’ye gittim ve UGK yetkilileriyle biraraya geldim.

 

Sayın Büyükelçi okuyuculara Türkiye-Libya ilişkilerine ilişkin kısaca bilgi verebilir misiniz?

 

Türkiye Libya’ya kardeşlik, tarihi, sosyal ve kültürel bağlarla bağlıdır. İki ülkedeki halkı birbirine bağlayan akrabalık bağı mevcut. Buna ek olarak gelenek ve göreneklerimiz de birbirine benzemektedir. Pek çok ortak yönümüz var.

 

Sayın Büyükelçi iki ülke arasındaki siyasi ilişkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 

 

İki ülke arasındaki ilişkiler her alanda en iyi dönemini yaşamaktadır.

 

Sayın Büyükelçi iki ülke arasındaki hâlihazırdaki ekonomik işbirliğine ilişkin olarak görüşleriniz nelerdir?

 

Türkiye’nin Libya’yla ticari ilişkileri ve Libya’da yatırımları mevcuttur ve gelecekte de inşallah bu ilişkiler daha da gelişecektir. Tabi Türk şirketleri Libyalı kardeşlerinin yanında özel bir yere sahip olduğundan Libya’da projeler üstlenmiştir. Bizler yakın bir gelecekte şirketlerimiz arasındaki işbirliği çerçevesini bankacılık, turizm, enerji ve tarım gibi başka alanları da kapsayacak şekilde genişletmek istiyoruz.

 

Sayın Büyükelçi Türk şirketlerinin Libya’da karşılaştığı sorunlar nelerdir?

 

Libya’daki olaylar nedeniyle şirketlerimiz işlerini durdurmak zorunda kaldılar. Bu nedenle diğer bazı yabancı şirketler gibi Türk şirketleri de bazı makine, alet vb. şeylerin çalınması gibi eylemler nedeniyle zarara uğramıştır. Ancak bizler ortam uygun olur olmaz, işbirliğimizi sürdürmeye hazırız. Şirketlerimiz de bu işbirliğini aktif hale getirmek üzere Libyalı ilgili kurumlarla irtibat halindedir.

 

Sayın Büyükelçi Libya’da devrimden sonra Türk şirketleriyle Fransız şirketleri arasında rekabet olduğu söylentileri dolaşmaktadır. Bu konudaki görüşünüz nedir?

 

Başka ülkelerin şirketleriyle rekabet içerisinde olmak gibi bir durumumuz olamaz. Ancak seçim her şirketin yaptığı tekliflere göre yapılmaktadır. Bizler şeffaflık ve dürüstlüğün yeni Libya’da hüküm süreceğine ve en iyi ve en uygun olan seçimin yapılacağına inanıyoruz.

 

Sayın Büyükelçi Türkiye ve Libya arasında güvenlik ve askeri alanlarda nasıl bir işbirliği gerçekleştirilmiştir?

Bizler Libya’nın güvenlik ve istikrara kavuşmasını ümit ediyoruz ve ülkelerimiz arasında bu alandaki işbirliği Libyalı kardeşlerimize yardımcı olacak şekildedir. Bu çerçevede, Türkiye Libyalı polisleri eğitmeyi öngörmektedir. Başlangıç olarak Libya’daki Polis Akademisi’nden 750 öğrenciyi eğitimlerini tamamlamak üzere İstanbul’a göndereceğiz. Önümüzdeki Haziran ayında ise 600 devrimciyi Türkiye’de eğitim görmek ve onları entegre etmek üzere Türkiye’ye göndermeyi planlıyoruz. Ayrıca Libya polis gücü eğitimini geliştirmeye çalışıyoruz. Diğer yandan, Libya’ya 6000 adet polis üniforması ve 30 adet Toyota Land Cruiser marka araç yardımı yaptık. İhtiyaç duyuldukça bizler elimizden geleni Libyalı kardeşlerimiz için yapmaya hazırız. Libyalı kardeşlerimizi askeri açıdan da desteklemeye hazırız. İki hafta önce Büyükelçiliğimizde Askeri Ataşelik bölümünü açtık ve Askeri Ataşemiz ve ekibi çalışmalarına başlamak üzere buraya geldiler. Türkiye, Libya ordusunun yeniden teşkilatlanması ve entegrasyonu için elinden geleni yapmaya hazırdır. İnşallah bu konuyu önümüzdeki dönemde Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’yla görüşeceğiz.

 

Sayın Büyükelçi şimdi de Libya kamuoyu için önemli ve hassas bir nokta olan yaralılar konusuna geçelim. Türk tarafı bu konuyu nasıl çözdü?

 

Öncelikle şehitlere rahmet, yaralılara acil şifalar ve kayıpların da biran önce bulunmasını dilerim. Türkiye yaralıların tedavisine olayların başından beri öncelik verdi. Türkiye geçtiğimiz Nisan ayında Misurata’dan Türkiye’ye yaralı nakleden ilk ve tek ülke olmuştur. Başlangıçta 1000 yaralıyı masrafları Türk tarafınca karşılanarak tedavi edilmek üzere Türkiye’ye gönderdik. Daha sonra Yaralılar Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliği içerisinde yaralıları Türkiye’deki ve diğer ülkelerdeki özel hastanelerde tedavi edilmek üzere göndermeye başladılar. Elimizde net istatistikler olmamakla birlikte duyduğumuz kadarıyla Türkiye’deki yaralıların sayısı 2000’dir. Belki de bu sayının da üzerindedir. Yaralılar özel hastanelerdeki tedavileri tamamlandıktan sonra ülkelerine geri gönderilmektedirler. Bizler şu an Libyalı kardeşlerimizle Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz Eylül ayında Misurata’yı ziyareti sırasında söz verdiği gibi Misurata’ya karşılıksız olarak fizyoterapi merkezi yapma hususunda irtibat halindeyiz. Ayrıca Türk şirketlerinin hastane, sağlık merkezi gibi sağlık alanında üstlendiği projeleri tamamlamaları hususunda Sağlık Bakanlığı’yla da temaslarımızı sürdürüyoruz.

 

Sayın Büyükelçi bize bu fırsatı verdiğiniz için teşekkürlerimizi sunar, Libya’da iki kardeş ülkenin ilişkilerini sıklaştıracak biçimde iyi vakit geçirmenizi dileriz.

 

Ben de teşekkür ederim. Bu görüşmeden son derece memnuniyet duydum. Bizim halklarımız kardeştir ve halklarımızı parlak bir gelecek bekliyor." 

 

 

İlgili Dosyalar

Büyükelçi Ali Kemal Aydın'ın Libya Alyoum Gazetesi'ne Verdiği Mülakat-Arapça

Pazar - Perşembe

09:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

Vize kabul gün ve saatleri: Hafta içi her gün (Cuma ve Cumartesi hariç) saat: 08:30 - 13.00
1.1.2019 1.1.2019 1 Ocak (Yılbaşı)
17.2.2019 17.2.2019 17 Şubat Devrimi Bayramı
1.5.2019 1.5.2019 İşçi Bayramı
5.6.2019 7.6.2019 Ramazan Bayramı
11.8.2019 14.8.2019 Kurban Bayramı
31.8.2019 31.8.2019 Hicri Yılbaşı
16.9.2019 16.9.2019 Şehitler Günü
23.10.2019 23.10.2019 Libya Kurtuluş Bayramı
29.10.2019 29.10.2019 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
9.11.2019 9.11.2019 Mevlid Kandili
24.12.2019 24.12.2019 Libya'nın Bağımsızlık Günü