Türkiye Cumhuriyeti

Trablus Büyükelçiliği

Bilgi Notları

17 Şubat Devrimi'nin Birinci Yıldönümü Vesilesiyle Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Libya Geçiş Hükümeti Başbakanı Sayın Dr. Abdurrahim El Keib'e Muhatap Tebrik , 06.03.2012

Sayın Dr. Abdurrahim El Keib

Libya Geçiş Hükümeti Başbakanı

 

Aziz Kardeşim,

Kardeş Libya halkının 17 Şubat 2011 tarihinde özgürlük, adalet ve demokrasi uğruna başlattığı zorlu mücadelesinin Birinci Yıldönümü vesilesiyle, Milletim, Hükümetim ve Şahsım adına Sizi ve tüm Libyalı kardeşlerimi yürekten kutluyorum.

Libya’daki özgürlük mücadelesinde en büyük bedeli ödeyen tüm şehitleri rahmetle anıyorum.

Libya’nın demokratik dönüşüm sürecinde bugüne kadar sağlanan ilerlemeler bizler için gurur kaynağıdır. Sürecin bundan sonra da barış içinde, çoğulcu ve katılımcı bir yaklaşımla, daha önce açıklanmış olan takvim çerçevesinde ilerletilmesini temenni etmekteyiz.

Şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da demokrasi, istikrar ve refah mücadelesinde Libya halkının yanında yer almaya ve Libyalı kardeşlerimize her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. 

Türkiye ile Libya arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek üzere atabileceğimiz ortak adımları ve Libya’nın içinden geçmekte olduğu dönüşüm sürecine Türkiye’nin katkılarını ele almamıza imkan sağlayacak olan ziyaretinizi en kısa sürede gerçekleştirmek üzere Sizi bir kez daha Türkiye’ye davet ediyorum.

Bu vesileyle, Libya halkının esenlik ve refahı ile Aziz Kardeşim’in sağlık ve mutluluğu için en iyi dileklerimi sunuyorum.

Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı